Esittelyssä laaja-alainen hallituksemme.

Kuusi pisaraa

Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKUn hallitus

TAKUn hallituksen muodostavat puheenjohtaja, kahdeksan varsinaista jäsentä ja neljä varajäsentä. Hallituksen jäsenten ja varajäsenten toimikausi on kaksi vuotta siten, että joka vuosi puolet jäsenistä ovat erovuoroisia. Lisäksi hallitustyöskentelyyn osallistuu yksi opiskelijaedustaja. Hallitus ja opiskelijaedustaja valitaan yhdistyksen syyskokouksessa.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja

Juha Isotalo (2021–2022)
tutkija, yrittäjä
jlaiso@utu.fi
050 531 8414
@juhaisotalo

Erityiset kiinnostuksen kohteet: taide- ja kulttuurialan korkeakoulutus, työmarkkinapolitiikka

Tutustu Juhan uratarinaan

Varapuheenjohtaja

Viivi Koljonen (2020–2021)
tuottaja
viivi@taidekoulumaa.fi

Erityiset kiinnostuksen kohteet: monityö, kuvataiteilijat, taide- ja kulttuurialan toisen asteen koulutus

Tutustu Viivin uratarinaan

Varsinaiset jäsenet

Johanna Lipponen (2020–2021)
tapahtumatuottaja
jospi.lipponen@gmail.com
050 512 4784

Erityiset kiinnostuksen kohteet: esittävä taide, yhdenvertaisuus, palkkatasa-arvo

Tutustu Johannan uratarinaan

Piia Lääveri (2021–2022)
vastaava tuottaja
piia@ruisrock.fi

Erityiset kiinnostuksen kohteet: taide- ja kulttuuritapahtumat, yhdenvertaisuus, työhyvinvointi, nuorten osallisuus kulttuurissa ja musiikkiala

Tutustu Piian uratarinaan

Salla Mistola (2021–2022)
FM, kulttuurituottaja YAMK
salla.mistola@gmail.com
050 599 7993

@SallaMistola

Erityiset kiinnostuksen kohteet: kulttuuripolitiikka, yhdenvertaisuus, saavutettavuus, VOS-uudistus ja esittävän taiteen vapaa kenttä

Tutustu Sallan uratarinaan

Netta Norro (2020–2021)
yhteyspäällikkö, kulttuurituottaja, TaM
netta.norro@gmail.com
040 561 8004

Erityiset kiinnostuksen kohteet: luovien alojen osuuskuntatoiminta, työn tulevaisuus, uudet työnteon muodot

Tutustu Nettan uratarinaan

Gurmann Saini (2021–2022)
kulttuurituottaja, maisteriopiskelija
gurmann.saini17@gmail.com
044 041 1997

@gurmannsaini

Erityiset kiinnostuksen kohteet: hallinto, työmarkkinapolitiikka EU-tasolla, nuorisopolitiikka

Tutustu Gurmannin uratarinaan

Henna Salo (2021–2022)
tuotantopäällikkö
henna.salo@espoo.fi
040 731 8018

Erityiset kiinnostuksen kohteet: kunta-alan kulttuuriammattilaisten asema työelämässä, ilmastoystävällinen kulttuuriala, yhdenvertaisuus, perheystävällinen työelämä

Tutustu Hennan uratarinaan

Kersti Tainio (2020–2021)
taidehistorioitsija FM
kersti.tainio@helsinki.fi
044 298 7546

Erityiset kiinnostuksen kohteet: tiedepolitiikka, museo-oppaiden edunvalvonta

Tutustu Kerstin uratarinaan

Varajäsenet

Virpi Immonen (2021)
toimitusjohtaja, manageri, music supervisor
virpi@fullsteam.fi
041 518 6243

Erityisen kiinnostuksen kohteet: luovien alojen välittäjäportaan toiminta, yhdenvertaisuus, työhyvinvointi

Tutustu Virpin uratarinaan

Niina Oinas (2020–2021)
taiteilija-tuottaja
niina.oinas@gmail.com

Erityiset kiinnostuksen kohteet: taidealan yrittäjyys, soveltava ja osallistava taide

Tutustu Niinan uratarinaan

Mirja-Riitta Sjöholm (2021–2022)
taidehistorioitsija FM
mirjariitta.sjoholm@gmail.com
040 704 0678

Erityisen kiinnostuksen kohteet: työmarkkinapolitiikka, kulttuurityön arvostuksen kasvu, kulttuurialan yrittäjyys, työhyvinvointi

Tutustu Mirja-Riitan uratarinaan

Tero Uuttana (2021–2022)
kulttuuripolitiikan maisteri
tero.uuttana@gmail.com
045 673 7532

Erityiset kiinnostuksen kohteet: itsensätyöllistäjät, tekijänoikeudet, kulttuuripolitiikka, tapahtumatuotanto

Tutustu Teron uratarinaan

Hallituksen opiskelijaedustaja

Anni Hurme (2021)
viestinnän konsultti, kulttuurintutkimus FM, av-mediakulttuurin opiskelija
annimaria.hurme@gmail.com
050 5168463

Erityiset kiinnostuksen kohteet: taide- ja kulttuurialan opiskelijoiden asemoituminen työkentällä, korkeakoulujen yritysyhteistyö

Tutustu Annin uratarinaan